Wpływ decyzji UG Dopiewo na planowanie przestrzenne w okolicy linii kolejowej i rampy rozładunkowej.
- rswspolnota
- 4 wrz 2019
- 1 minut(y) czytania
Projekt zintegrowanego węzła przesiadkowego Park&Ride w Palędziu nie zakładał zaimplementowania istniejącej zieleni w tym starodrzewia - wycięto większość drzew. Nowe nasadzenia nie rekompensują poprzednich. Zieleń, która została wycięta stanowiła naturalną barierę chroniącą przed dźwiękiem odgraniczającą linię kolejową od zabudowań mieszkalnych oraz była nieodłącznym elementem krajobrazu.

Działka nr 37/4 położona na skraju ul. Poznańskiej i ul. Kolejowej nie została zabezpieczona przez gminę przy projekcie węzła przesiadkowego- ostatecznie została sprzedana jako działka usługowa. Konsekwencją takiego działania było nie poprowadzenie ekranów akustycznych do ul. Poznańskiej oraz wydanie pozwolenia na budowę przez Starostwo Poznańskie budynku handlowo-usługowego nowemu inwestorowi w granicach działki z zabudową szeregową. UG Dopiewo poinformował, że ekrany akustyczne mają za zadanie ograniczyć emisje dźwięku z parkingu i drogi. W rzeczywistości nie obejmują wszystkich zabudowań wzdłuż ul. Kolejowej.
Czy tak powinna wyglądać inwestycja za ponad 8 mln zł przy wsparciu finansowym ze środków unijnych ?

Hałas po stronie Palędzia potęgowany jest przez jednostronny ekran wybudowany po stronie Dąbrowki. Tego rodzaju ekrany buduje się symetrycznie po obu stronach źródła hałasu ( drogi, torów )